Valaste juga
Valaste juga ei ole mitte ainult Eesti, vaid kogu Baltikumi kõrgeim juga.
Valaste asub 56 meetri kõrgusel Ontika pankrannikul , joa kõrgus on 30,5 meetrit.
Jutud Valaste joa kohta ulatuvad aastasse 1840, kui kohalik Saksa ajaleht (Das Seebad Chudleigh) kirjutas Valastest ja selle ilust, soovitades kõikidel seda vaatama tulla.
Valaste juga saab toidet Valaste jõest, mis on kohalike seas tuntud ka kui „suur kraav“. Legendi järgi kaevas mees nimega Kraavi Jüri aastasadu tagasi kraavi, luues nii Valaste jõe kui joa. Legend on osaliselt tõsi: Valaste jõgi on kunstlikult tekitatud kuivendustööde käigus, kuid juga on puhtalt Emakese Looduse kätetöö.
Valaste juga on muljetavaldavaim varakevadel, kui sulaveed on muutnud joa võimsaks koseks. Talvel aga juga külmub ning veest moodustuvad muinasjutulised jääskulptuurid.
1996. aastal kinnitas Teaduste Akadeemia komisjon 25 meetri kõrguse Valaste joa looduspärandiks ja rahvuslikuks sümboliks. 2003. aastal mõõdeti joa uueks rekordkõrguseks 30,5 meetrit.
1997. aastal ehitati turistide jaoks platvorm. Olemas on ka parkla, infotahvlid ja kaljult alla viiv keerdtrepp. Treppi mööda alla minnes saab uurida, milline nägi Eesti välja 80 miljonit aastat tagasi.
Valaste ei meelita mitte ainult geolooge vaid ka inimesi, kes oskavad hinnata inimese ja looduse unikaalset ja võimsat kätetööd.
Tegu on ideaalse kohaga omanäoliste fotode tegemiseks, aga ka ronimiseks või lihtsalt mässava vee kohina nautimiseks.
Комментариев нет:
Отправить комментарий